niedziela, 11 grudnia 2016

kwesie

Myślę jednak nad projektem indywidualnym, może ktoś poleci dobrego i sprawdzonego architekta/konstruktora, który wykona projekt w rozsądnych pieniądzach?
W założeniach do ma myć możliwie energooszczędny, to co do tej pory"widzę że pytasz wszędzie bo nie daje ci spokoju taka konstrukcja. Mnie się średnio podoba... jakbyś chciał płytę fundamentową to trzeba ją poszerzyć poza obrys ścian co nie jest dobrym rozwiązaniem. To jeszcze mógłbym Sobie wyobrazić ale nie potrafię Sobie wyobrazić wieńców 25 cm szerokich, które opierają się na ścianie 18 cm i 7 cm i wystają poza obrys ściany? Czy to bezpieczne? Pytam, bo nie znam się ale przeglądając projekty nie widziałem takich konstrukcji. Druga kwestia to zdecydowanie słabsza izolacja w tych miejscach. Buduję podobny dom (z poddaszem, 12 m na 8,5m, ściany Porotherm) i nie mam żadnych słupów żelbetowych, słupów drewnianych na poddaszu a konstrucja dachu jest krokwiowo-jętkowa.
1. dom z poddaszem użytkowym o powierzchni użytkowej ok. 160 m2
2. płyta fundamentowa - pod płytę 20 cm XPS, montaż wodnego ogrzewania podłogowego w płycie
3. silka 18 lub 24 cm (w zależności jaka będzie konieczna) + 20 cm styropianu z lambdą 0,31 np. Termo-Organika PLATINUM PLUS Fasada + ściany wewnętrzne silka 12 room escape
3. Dach z dachówki ceramicznej + jakieś dobre  room escape  ocieplenie 30/32 cm z wełny (prośba o polecenie)
4. Garaż może być w bryle (ale niżej i odizolowany od budynku, nieogrzewany) - chociaż na tym mocno mi nie zależy
5. Chciałbym jakieś okna trzyszybowe z dobrym U np. Oknoplast Winergetic Premium z U=0,8 + ciepły montaż w warstwie ocieplenia
6. Powietrzna pompa ciepła i dodatkowo piec na gaz z sieci, gdy pompa nie da rady + pełna podłogówka
8. Wentylacja mechaniczna z rekuperacja, bez GWC
9. Panele fotowoltaiczne do zasilania pompy i reku (minimalizacja kosztów energii)
10. Brak kominka i kominów (oprócz tego do gazu, ale to chyba nie komin)
Poniżej zamieszczam założenia, które wczoraj podaliśmy - do końca lipca mamy otrzymać koncepcję naszego domu.Taras w planie, schody spokojnie do zmiany escape room. Nie chcemy piętrówki, wybór był raczej pomiędzy parterówką bez poddasza i z poddaszem użytkowym. Właśnie temat umieszczenia rekuperatora też mnie zastanawia, muszę skonsultować z instalatorami gdzie najlepiej zamontować - np. w pralnio/suszarni widzę miejsce.
Może ktoś jeszcze ma jakieś uwagi do wstępnych założeń - wszelkie uwagi bardzo mile widziane - oczywiście cel - cięcie kosztów (to jedyny etap, gdy można to robić) + energooszczędność i funkcjonalność.

Dodatkowe założenia - strop monolityczny, dachówka ceramiczna, duża (główna) garderoba na poddaszu, antresola w postaci pustki nad salonem a nie jakiegoś kącika do czytania itd. pralnio-suszarnia na poddaszu.
Prośba o ocenę koncepcji i podpowiedź co jeszcze można ewentualnie zmienić, ująć/dodać, jaki strop, żeby dom był zbudowany w miarę rozsądnie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz