niedziela, 11 grudnia 2016

producent

Czemu betonowy a nie plastikowy:
Po pierwsze - cena, zakupiłem zbiornik 6m3 z dowozem na miejsce i posadowieniem za nieco ponad 1100zł... totalnie bezkonkurencyjna cena w porównaniu do zbiorników plastikowych.
Po drugie - pusty zbiornik plastikowy może nam wypłynąć na powierzchnie! Chodzi o to że podczas wysokich poziomów wód gruntowych pusty zbiornik jest wypierany przez otaczającą wodę i jeżeli będzie pusty woda gruntowa może go klimatyzacja wypchnąć na powierzchnię. Z betonowym nie ma tego problemu - ciężki zbiornik sam nam nie wypłynie nawet jak jest pusty. Podaj kolego może być na priv namiary na dostawce w cenie 1100 zł za 6 m3 z dostawą w cenie bo ja tak tanio nie znalazłem. Chyba że masz producenta za płotem. Z tego co się zorientowałem to na odległość +200 km to wychodzi cena zbiornika x2.
Po trzecie - wytrzymałość, zbiorniki plastikowe mogą się zapaść jeżeli nie są zapełnione a np będziemy obok jeździć samochodem czy innym ciężkim sprzętem. Betonowy zbiornik się nie zapadnie - ma zbrojone ściany o grubości kilkunastu cm.Kumpel buduje dom i projekt ma z tej pracowni i nie narzeka. Jeżeli chodzi o sam dom to jak zlikwidujesz garaż to zmienią klimatyzacji  się proporcje i może wyjść różnie. Jak nie potrzebujesz typowego garażu to możesz tam mieć składzik który zawsze się przyda. W wersji energooszczędnej to każdy projekt można zrobić bo wystarczy zrobić wentylację mechaniczną z reku i dać więcej ocieplenia i po sprawie.
Po czwarte - montaż. Zbiornik zamawiamy z dowozem do gotowego wykopu. Taki dowóz wiąże się z tym że na posesje przyjeżdża samochód ciężarowy z HDSem i wyładowuje zbiornik wprost do wykopu wiec nie płacimy za żaden dodatkowy dźwig.
Po piąte - szczelność. Skoro dopuszcza się przechowywanie szamba w zbiornikach betonowych to TYM BARDZIEJ nadają się one do deszczówki. Przecież deszczówka nic nam nie zanieczyści!
Myślę jednak nad projektem indywidualnym, może ktoś poleci dobrego i sprawdzonego architekta/konstruktora, który wykona projekt w rozsądnych pieniądzach?
W założeniach do ma myć możliwie energooszczędny, to co do tej pory"
1. dom z poddaszem użytkowym o powierzchni użytkowej ok. 160 m2
2. płyta fundamentowa - pod płytę 20 cm XPS, montaż wodnego ogrzewania podłogowego w płycie
3. silka 18 lub 24 cm (w zależności jaka będzie konieczna) + 20 cm styropianu z lambdą 0,31 np. Termo-Organika PLATINUM PLUS Fasada + ściany wewnętrzne silka 12
3. Dach z dachówki ceramicznej + jakieś dobre ocieplenie 30/32 cm z wełny (prośba o polecenie)
4. Garaż może być w bryle (ale niżej i odizolowany od budynku, nieogrzewany) - chociaż na tym mocno mi nie zależy
5. Chciałbym jakieś okna trzyszybowe z dobrym U np. Oknoplast Winergetic Premium z U=0,8 + ciepły montaż w warstwie ocieplenia
6. Powietrzna pompa ciepła i dodatkowo piec na gaz z sieci, gdy pompa nie da rady + pełna podłogówka
8. Wentylacja mechaniczna z rekuperacja, bez GWC
9. Panele fotowoltaiczne do zasilania pompy i reku (minimalizacja kosztów energii)
10. Brak kominka i kominów (oprócz tego do gazu, ale to chyba nie komin)

Prośba o ocenę koncepcji i podpowiedź co jeszcze można ewentualnie zmienić, ująć/dodać, jaki strop, żeby dom był zbudowany w miarę rozsądnie
Trzeba jeszcze pomyśleć o przelewie. Każdy zbiornik może nam się zapełnić. Ja mam możliwość odprowadzenie nadmiaru wody do melioracji ale jeżeli takiej możliwości nie macie...to albo kanalizacja deszczowa albo studnia rozsączająca. Zdarzają sie burze po 30-40mm a to już z 200m2 dachu 8-9m3 wody...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz